Archives

League championship coaches recognized

Published on May 23, 2014 by Paul Bandong

The Citrus Belt Area Athletic Directors Association (CBAADA) held their annual Championship Coaches Breakfast Monday, May 19th at California Baptist University in Riverside. The CBAADA honored the 309 coaches who have won their respective league championships this year.

Coaches were also recognized for back-to-back league championships from two consecutive titles on up. Temecula Valley Wrestling co-Head Coaches Arnold Alpert and Lyndon Campbell have won 26 consecutive league championships.

In addition to league championships, ten coaches were recognized for CIF Southern Section Championships. Local Valley coaches included Jared Boyatt (Great Oak) for Boys Golf 2013, Dave Olson and Coley Candaele (Vista Murrieta) for Boys Track & Field 2013, Kyle Little (Temescal Canyon) for Wrestling.

Here are the League Championship Coaches by league and

season:

Southwestern League Fall Championship Coaches

Doug Soles : Great Oak : Boys Cross Country

Dan Noble : Great Oak : Girls Cross Country

Coley Candaele : Vista Murrieta : Football

Trent Warren : Murrieta Valley : Girls Tennis

Mark Motluck : Great Oak : Girls Volleyball

Bryan Lynton : Murrieta Valley : Boys Water Polo

Rob Murphy : Great Oak : Girls Golf

Southwestern League Winter Championship Coaches

Kyle Armstrong : Temecula Valley : Boys Basketball

Chris Jones : Vista Murrieta : Girls Basketball

Omar Benjoud : Chaparral : Boys Soccer

Heidi Solis : Chaparral : Girls Soccer

Bryan Lynton : Murrieta Valley : Girls Water Polo

Arnold Alpert : Temecula Valley : Wrestling

Lyndon Campbell : Temecula Valley : Wrestling

Southwestern League Spring Championship Coaches

Eric Morton : Great Oak : Baseball

Sean Parks : Murrieta Valley : Softball

Genevieve Barrow : Murrieta Valley : Boys Swimming

Craig Winger : Chaparral : Girls swimming

Jim Jackson : Great Oak : Girls Swimming

Jared Boyatt : Great Oak : Boys Golf

Ray Fischer : Great Oak : Boys Tennis

Doug Soles : Great Oak : Boys’ Track & Field

Coley Candaele : Vista Murrieta : Girls’ Track & Field

Dave Olson : Vista Murrieta : Girls Track & Field

Sunbelt League Fall Championship Coaches

Damon Broadbent : Elsinore : Boys Cross Country :

Phil Dampier : Elsinore : Boys Cross Country

Mike McGregor : Paloma Valley : Girls Cross Country

Kraig Broach : Heritage : Football

Barbara Lewis : Temescal Canyon : Girls Golf

James Checco : Elsinore : Girls Tennis

Renee Horton : Elsinore : Girls Volleyball

Damien Andrews : Temescal Canyon : Boys Water Polo

Sunbelt League Winter Championship Coaches

Pete Rettinger : Elsinore : Boys Basketball

Rick Wolter : Elsinore : Boys Basketball

Jared Madville : Perris : Boys Basketball

Anthony Williams : Lakeside : Girls Basketball

Mason Dool : Temescal Canyon : Boys Soccer

Marie Dillon : Paloma Valley : Girls Soccer

Stephen Whittier : Temescal Canyon : Girls Water Polo

Kyle Little : Temescal Canyon : Wrestling

Sunbelt League Spring Championship Coaches

Dave Baydala : Temescal Canyon : Boys Golf

Damien Andrews : Temescal Canyon : Boys Swimming

Katie Donatelli : Temescal Canyon : Girls Swimming

Chuck Kemp : Paloma Valley : Baseball

Briana Wells : Paloma Valley : Softball

Angela Ramiro : Heritage : Softball

Jeff Hodges : Elsinore : Boys Track & Field

Juan Merida : Paloma Valley : Girls Track & Field

Katie Bradley : Paloma Valley : Boys Volleyball

Doug Fairchild : Heritage : Boys Tennis

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>