Archives

CIF-SS Playoff Games for this week

Published on February 25, 2014 by Admin

  • Boys Basketball CIF-SS Playoffs:

Tuesday, February 25, 7 pm

• Div 1AA: #13 Great Oak hosts #4 Damien; winner goes to Quarter Finals round on Friday against either #5 Los Alamitos or Inglewood

• Div 1A: #8 Perris plays at Royal; winner faces either #1 El Toro or Del Rio League Champion California

• Div 1A: #3 Temecula Valley hosts #14 Capistrano Valley; winner faces #11 Oxnard or #6 Edison in Quarterfinals

• Division 2AA: #4 Elsinore travels Claremont; winner faces #5 Canyon/CC or La Habra in Quarterfinals

• Division 2AA: #10 Murrieta Valley hosts #7 Thousand Oaks; winner faces #2 Foothill or River Valley League Champion La Sierra

• Div 5A: #5 Rancho Christian travels to #4 Orangewood Academy in Quarterfinals round; winner faces either #1 Renaissance Academy or #8 Lone Pine in Final Four round

  • Girls Basketball CIF-SS Playoffs:

Wednesday, February 26, 7:00 pm

• Div 1AA: #4 Great Oak hosts #13 San Clemente; winner advances to Sweet Sixteen round against either #5 Bishop Amat or Arcadia

• Div 1AA: #2 Vista Murrieta travels to Los Alamitos; winner faces either #10 Roosevelt or #7 Brea Olinda

• Div 3AA: #2 Lakeside travels to #7 Tustin in the Sweet Sixteen round; winner advances to the Final Four on Saturday, March 1 to face either #6 Corona del Mar or #3 San Juan Hills

  • Boys Soccer CIF-SS Playoffs:

Tuesday, February 25

• Division 3: Chaparral travels #1 Redlands East Valley; winner faces Santa Ynez or Pasadena in Thursday’s Quarterfinals round

• Division 4: Lakeside hosts Bellflower; winner takes on Hawthorne or Chino

  • Girls Soccer CIF-SS Playoffs:

Wednesday, February 26

• Div 2: Chaparral travels to face Hart; winner advances to Quarterfinals to take on #1 Sunny Hills or South Hills on Friday Feb 28

• Div 2: Temecula Valley travels to Mira costa; winner faces either Santiago or Valencia

• Div 5: Paloma Valley travels to face Sage Hill; winner faces California or La Canada

  • Girls Water Polo CIF-SS Playoffs:

Wednesday Feb 26

• Div 2: Final Four Round: Murrieta Valley faces #1 Santa Margarita at 6:30 pm at the Wm Woollett Jr Aquatics Ctr in Riverside (left course); winner advances to Finals round against either Montebello or Mater Dei

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>